Smaki Skawy

W lutym został nadesłany przepis na „Pierś z kaczki w miodowo-imbirowej marynacie” autorstwa Oliwiera Markowicza, który doskonale wkomponował się w temat miesiąca pt. „Rozgrzewający kęs”. Jeśli chcecie sprawdzić czy faktycznie potrawa jest wystarczająco rozgrzewająca śmiało możecie skorzystać z

dołączonego przepisu.


Dni są coraz dłuższe, robi się cieplej, a to oznacza, że zbliża się wiosna. Mamy taką nadzieję, że jeszcze przed nadejściem astronomicznej wiosny obudzą się w naszych uczniach talenty kulinarne i w kolejnym miesiącu zasypią nas przepisami dotyczącymi tematu „Przedsmak wiosny”. Czekamy na nie do 15 marca. Także kochani, budzimy się z zimowego snu, działamy zdrowo i kolorowo.
Przepisy i zdjęcia przysyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

P.S.

Pierś z kaczki w miodowo-imbirowej marynacie
Składniki :
- dwie piersi z kaczki ze skórą
- dwie łyżki musztardy francuskiej
- łyżeczka soli gruboziarnistej
- łyżeczka pieprzu cytrynowego
- dwie gałązki rozmarynu
- szczypta mielonego kardamonu
-szczypta majeranku
Marynata :
- 3 cm kawałek imbiru startego na grubych oczkach
- 50 ml sosu sojowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki sosu worcester
- 50 ml czerwonego wina
- 50 ml soku z pomarańczy

Piersi kaczki ułożyć skórką do góry, ponacinać w kratkę. Natrzeć gruboziarnistą solą, pieprzem cytrynowym i musztardą.Odstawić na2godz a najlepiej na całą noc. Rozgrzać patelnię, ułożyć piersi skórą do dołu i smażyć przez 4 min. aż skórka będzie złota. Nastepnie drugą stronę dwie min. Przełożyć piersi do naczynia żaroodpornego skórą do góry i piec ok. 15 minut w temperaturze 200 stopni. Mieso wyjąć z piekarnika i odstawić na kilka minut. Gdy mięso odpocznie kroimy je na cienkie i ukośne plasterki.
Propozycja podania w towarzystwie :
Puree z białych warzyw :
- 1 seler korzeń
- 2 pietruszki korzeń
- 2 ziemniaki
- 2 łyżki tartego chrzanu
- sól, pieprz biały, gałka muszkatułowa
- 3 łyżki masła
Warzywa gotujemy do miękkości, blendujemy, dodajemy masło i przyprawy.

Carpaccio z buraka :
Buraki gotujemy w łupinach do miękkości. Opcjonalnie - zawijamy w folię aluminiową i pieczemy przez godzinę w piekarniku w temperaturze 220 stopni. Obieramy ze skórki i kroimy na bardzo cienkie plasterki. Może być za pomocą krajalnicy do kapusty.
Doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem i octem balsamicznym.

Grillowany ananas :
Ananasa obieramy, kroimy na ok. centymetrowe plastry i grilujemy na suchej patelni.

Karmelizowana cebula czerwona :
Cebulę kroimy w piórka, smażymy na oliwie z oliwek, dodajemy 2 łyżki octu winnego i 2 łyżki cukru brązowego, 50 ml półwytrawnego, czerwonego wina i garść żurawiny suszonej. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Smacznego :-)