Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau

25 X 2023 r. odbyła się wycieczka szkolna do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsca, w których naziści dokonywali potwornych zbrodni, w tym- eksterminacji narodu żydowskiego. Pani oprowadzająca nas po muzeum opowiedziała o miejscu, w którym zginęły miliony niewinnych ludzi,

w tym kobiet i dzieci, o ogromie cierpienia tych, których pozbawiono wszelkich praw, którym odebrano godność, którym celowo zadawano niewyobrażalny ból fizyczny i psychiczny. Była to lekcja historii i człowieczeństwa, pomagająca zrozumieć wartość dobra, empatii i szacunku wobec drugiego człowieka. Na podstawie częściowo zachowanych dokumentów obozowych oraz danych szacunkowych ustalono, że wśród co najmniej 1,3 mln osób deportowanych do obozu Auschwitz-Birkenau było około 232 tys. dzieci i młodocianych w wieku poniżej18 lat.

Uczniowie przed księgami, w których zapisano nazwiska zamordowanych więźniów.
Uczniowie na dziedzińcu bloku 11. Na środku widoczna Ściana Śmierci, pod którą odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie.
Przewodniczka opowiada uczniom o warunkach życia w obozie Auschwitz.
Uczniowie w pomieszczeniu poświęconym zamordowanym dzieciom.
Przewodniczka opowiada uczniom o pierwszych chwilach osób przywiezionych do Auschwitz Birkenau.