Po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość

Marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.

Po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość, ponieważ Polacy nigdy nie zwątpili w sens walki o wolną ojczyznę. Żeby upamiętnić wszystkich tych, którzy oddali swoje życie, walcząc za Polskę, uczniowie przygotowali akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Patrycja, Magda, Zuzia, Kaja, Marta, Ania, Julia i Marcelina, Kamil, Oliwier, Krystian, Gabriel i Wojtek zaprezentowali program artystyczny, który był wzruszającą lekcją szeroko rozumianego patriotyzmu. Przedstawione treści przypomniały, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze i powinniśmy żyć, wychowywać kolejne pokolenia w świadomości własnej historii, kultury i tradycji.

Na fotografii, na pierwszym planie, widać ośmioro uczniów w strojach galowych, którzy recytują wiersze. Na drugim planie, na zielonym tle jest dekoracja: od lewej strony widzimy trzy brzozowe krzyże pośród brzozowych gałęzi. Obok nich postać Piłsudskiego na koniu, pośrodku znajduje się napis
Na tle dekoracji na środku zdjęcia widzimy ubraną na biało dziewczynkę, Anię, która śpiewa piosenkę
Zdjęcie przedstawia  dwie śpiewające uczennice Julię i Marcelinę. W tle dekoracja i pozostali uczniowie biorący udział w akademii.